Dünya nüfusundaki artış ve gelişmekte olan teknolojinin günümüze en büyük etkisi global kirlenme sonucu oluşan iklimsel değişiklikler ve çevre kalitesinin azalmasıdır. Bu durumun başlıca etkenlerinden biri ise yaşama ve üretme döngüsünün beraberinde getirdiği atık oluşumlarıdır. Bu durumun önüne geçebilmek adına atıksuları uzaklaştırmadan önce arıtma zorunluluğu doğmuştur. Atıksu karakteristikleri kaynaklarına bağlı olarak değişir ve değişikliklerine göre de arıtma yöntemleri farklılık gösterir.

İnsani tüketim sonucu oluşan ve evsel ya da kentsel atıksular olarak adlandırılan organik kirliliğin bulunduğu atıksular biyolojik arıtma yöntemi ile arıtılırlar. Biyolojik arıtma sırasında askıda katı madde (AKM) ve biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ) parametreleri genellikle etkili olarak arıtılabilmektedir.

Biyolojik arıtma evsel atıksuda bulunan askıda ya da çözünmüş organik maddelerin bakteriler tarafından parçalanarak inorganik bileşiklere dönüşmesidir. Bakteriler besin ihtiyacı olarak atıksuda mevcut olan ve doğaya verilmesi halinde kirlilik yaratan organik maddeleri kullanırlar. Fakat bu esnada solunum yapabilmeleri ve çoğalabilmeleri için gerekli oksijeni sudan alamazlar. Bunun için dışarıdan havayı suya veren mekanik ekipmanlar kullanılır ve gerekli oksijen sağlanmış olur. Böylece atıksu içerisindeki mikroorganizmalar gelişerek suda kirliliğe sebep olan tüm organik ve kirletici maddeleri yok ederler. Bu işlem sonunda atıksu içindeki organik maddeler biyolojik olarak ayrıştırılır ve arıtma sağlanmış olur.

TES Water Group, biyolojik arıtmayı Betonarme Arıtmalar, Paket Biyolojik Arıtmalar ve Döner Biyodisk Arıtma Üniteleri olarak üç farklı uygulama şekli ile sunmaktadır. Kasaba, köy, tatil beldeleri, oteller, şantiyeler ve şehirlere kadar tüm kapasitelerde yerleşim yerlerinden kaynaklanan evsel atıksuların arıtımında, proje, imalat, montaj ve devreye alma anahtar teslim hizmet vermektedir. Aynı zamanda tamamlamış olduğu tesislerin bulunduğu konum itibari ile deşarj standartlarını sağlayarak ilgili kurumlardan onaylarının alınması işlerini de yürütmektedir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bize Ulaşın

Dilediğiniz tüm konularda iletişim formumuzu ya da telefon numaralarımızı kullanarak bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

Gönderiliyor

©2021 BY Companies

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?